MED-I-TACE

Magické slovo MEDitace, tak schválně, co to v tobě evokuje? Co pro tebe znamená?

Jak se cítíš při jeho vyslovení? Je to „bezpečné“ nebo „nebezpečné“? Je to slušné slovo nebo snad neslušné? A co slovo meditovat, je to v tvém království povolené nebo zakázané?

Meditace v mém jazyce znamená MED i Práce. Nazval bych to MEDOPRÁCE :-). Zkusím to popsat na příkladě domu. Představme si, že naše bytost je dům se zahradou a naše vědomí je někdo, kdo zde bydlí. Fyzické tělo a 3D realitu bych v případě domu přirovnal k přízemí. Zde se pohybujeme většinu času a logicky to zde velmi dobře známe. Tudíš se zde cítíme dobře a bezpečně. Dost často si myslíme, že tohle naše přízemí je “SVĚT A MY“. Alespoň já jsem to tak kdysi měl. Vše co bylo mimo moje přízemí bylo buď nebezpečné nebo pro mě doopravdy neexistovalo.

Meditace je podle mě práce, nebo aktivita nebo to nazvěme přesun mimo přízemí. Když „MEDitujeme“ správně, (mně se nejvíce daří, když medituju uvolněně, v lehké pohodě a s lehkým úsměvem :-) a především bez očekávání), tak se nám většinou podaří opustit přízemí našeho domu. Zpočátku se občas stává, že se lekneme, kde to vlastně jsme. Může se stát, že si myslíme, že jsme opustili svůj domov. Ale je to spíše obava z neznáma, protože jsme zkrátka otevřeli nějaké dveře ve svém vlastním domě, o kterých jsme doposud nevěděli a vše za těmito dveřmi se nám zdá být cizí nebo dokonce nebezpečné. Pokud MEDitujeme pravidelně, stává se nám tato aktivita MEDovější a MEDovější :-), navštěvovaný prostor známější a bezpečnější. I přechod z přízemí do „vyšších“ pater jednodušší a rychlejší. Po schodech už se neplazíme, bereme je rovnou po dvou, prostě je vyběhneme a jsme tam.

 

Co se týče dalších obyvatelů domu, ty bych nazval třeba jako průvodce. Ano, ve svém domě povětšinou nebydlíme sami, máme zda např. hlídače a ochránce (tak jako ve 3D domě máme např. psa), moudrého domovníka (tak jako ve 3D máme třeba moudrého spolubydlícího nebo moudrého dědečka nebo babičku atd.). Je jen nás, zda s těmito dávnými obyvateli našeho domu budeme spolupracovat, zda budeme jejich nabízené služby využívat nebo se jich budeme bát.

Abychom mohli alespoň částečně odhalit a poznat náš domov, je podle mého názoru potřeba se trochu odlehčit a podívat se na náš domov ze shora, z nadhledu. Nejjednodušší cesta je zvýšit si v pozitivním slova smyslu vibrace a dojít na půdu či na střechu domu, odkud bývá nejlepší výhled. To jest nejlepší asi bude vyrazit na půdu. Na poprvé možná bude půda, která je nedílnou součástí našeho domova, trochu nepřehledná. Budou zde věci, které nepoužíváme nebo o kterých nevíme k čemu jsou, bude zde možná i trošku nepořádku a možná na poprvé dost pavučin. Všechny tyto věci nám mohou v první fázi bránit ve výhledu, někdo se může z počátku i leknout. Pokud však na naši pomyslnou půdu vystoupáme častěji, věci se ozřejmí, jakmile tudy několikrát projdeme, odstraní se většina pavučin a nám se naskytne pohled na náš nádherný palác a zároveň i výhled na dokonalé okolí. Po této zkušenosti se nám zajisté ukáží další obzory a možnosti. Ten rozdíl bych asi přirovnal k dítěti, které po porodu opustilo matčino bříško. Zpočátku je to možná trochu šok, ale jakmile dítě povyroste a začne poznávat SVĚT, vše je zajímavé, k prozkoumání a napínavé.

Schválně, zkuste se zeptat dítěte dejme tomu v 5. měsíci jeho vývoje v bříšku maminky, zda chce ven z bříška, na SVĚT.

Potom se zeptejte toho samého dítěte třeba ve 3 letech, zda chce zpátky do bříška. Jak vám asi odpoví? NeNeNeNeNeNeNe :-)

Z toho vyplývá, že nic by se nemělo uspěchávat, s cestou na půdu je dobré si počkat do toho 9. měsíce a pak začít poznávat SVĚT trošku z nadhledu. A když si možná na poprvé odpovíte Ne, zkuste se sami zeptat, proč si na tuhle poznávací cestu říkáte Ne? Co je za tím?

Co říci závěrem?

Vzhůru na půdu přátelé, pokud vám již bylo 9 měsíců, odmeťte pavučiny, otevřete okna a vpusťte čerstvý vzduch do vaší krásné půdy vašeho křišťálového paláce, venku je tak krásně :-)

 

Příště se podíváme do další části našeho paláce, kterým je sklep. Ano, i ten je součástí a i zde s námi bydlí naši spolubydlící. Pokračování příště :-)